Wiesz, że Australia ma powierzchnię niemal całej Europy, i że żyje tu więcej wielbłądów niż na Saharze? Poznaj inne ciekawostki o Australii.
1. Australia jest 24 razy większa od Polski. To ogromny kraj
Australia jest najmniejszym kontynentem, a jednocześnie największą wyspą na świecie i szóstym pod względem wielkości krajem. Jest ponad 24 razy większa od Polski! Australia ma powierzchnię niemal 7,7 miliona kilometrów kwadratowych. Do tego dochodzi powierzchnia otaczających oceanów, która wynosi 12 milionów kilometrów kwadratowych. Z północnego krańca lądu na południowy jest ok. 3700 km, ze wschodu na zachód ok. 4000 km — to więcej niż z Warszawy do Lizbony. W obszarze Australii można by zmieścić większość europejskich krajów.
2. W Australii są: najdłuższy płot na świecie, najdłuższa autostrada, gigantyczne pastwiska i wielkie rzeczy. Wielkość zobowiązuje
Jeśli marzy wam się długa samochodowa wycieczka jedną drogą, przyjedźcie do Australii. Highway 1, droga biegnąca wzdłuż wybrzeża, ma 14 tysięcy kilometrów i jest najdłuższą, państwową autostradą świata. W Australii znajduje się też najdłuższy płot na świecie. Dingo Fence ma 5614 km, więc jest dwukrotnie dłuższy od Muru Chińskiego. Powstał, aby odgrodzić stosunkowo żyzną południowo-wschodnią część kraju i uchronić stada owiec oraz hodowle krów przed dingo. A te pastwiska są w Australii gigantyczne. Największe, Anna Creek Station, ma powierzchnie niemal 2 i pół miliona hektarów i jest trzecią co do wielkości farmą na świecie. Australijczycy lubią też wielkie rzeczy. W całym kraju znajduje się ponad 150 dziwnych obiektów w dużych rozmiarach, które służą głównie jako atrakcje turystyczne. Jest wielkie mango, wielka gitara, wielki homar czy wielki ziemniak.
3. Populacja Australii dynamicznie wzrasta, ale na kilometr kwadratowy wciąż przypadają tylko 3 osoby
W takim wielkim kraju, jakim jest Australia, mieszka nieco ponad 25 i pół miliona osób, a zaludnienie wynosi ok. 3 osób na kilometr kwadratowy. W Polsce gęstość zaludnienia wynosi jakieś 124 osoby na kilometr kwadratowy. Ponad 80% Australijczyków żyje w odległości 100 km od wybrzeża, bo tu warunki zarówno pogodowe, jak i gospodarcze są najlepsze. Ogromna część australijskiego kontynentu, zwana Outbackiem, jest prawie lub całkowicie niezamieszkała. Populacja Australii szybko wzrasta. Od 1968 do 2016 roku (czyli przez 48 lat) Australii przybyło 12 milionów mieszkańców, czyli populacja się podwoiła. Dziś tylko w Sydney, Melbourne i w Brisbane mieszka tyle osób, ile w 1968 roku mieszkało w całym kraju.
4. W Australii mieszkają ludzie z całego świata, a niemal 30% mieszkańców urodziło się poza jej granicami
Australia to jeden z najbardziej wielokulturowych krajów. Według danych Australijskiego Biura Statystycznego z 2019 roku ponad 7 i pół miliona osób mieszkających w Australii, czyli niemal 30% populacji, urodziło się poza Australią — większość w Wielkiej Brytanii, Chinach, Indiach oraz Nowej Zelandii. W latach 2018-19, ponad 127 tysięcy osób z 200 różnych krajów otrzymało australijskie obywatelstwo z nadania (jestem jedną z nich). Językiem urzędowym w Australii jest oczywiście angielski, ale w wielu domach mówi się w innych językach. Najpopularniejsze z nich to mandaryński, arabski, kantoński oraz wietnamski.
5. Aborygeni Australijscy to rdzenni mieszkańcy Australii. Dziś stanowią 3% populacji
Aborygeni Australijscy to rdzenni mieszkańcy australijskiego lądu oraz Wysp Cieśniny Torresa. Nie są jednolitą grupą; Aborygeni Australijscy to wiele grup kulturowych i językowych. Według danych z 2016 roku w Australii żyje ok. 798 tysięcy autochtonów, stanowią oni ponad 3% populacji, a ponad 100 z 250 języków jest wciąż żywych. Co ciekawe, większość Aborygenów mieszka w okolicach dużych miast, a nie jak mogłoby się wydawać na odludnych terenach. Kultura rdzennych mieszkańców Australii jest najstarszą wciąż istniejącą kulturą świata — do Australii przybyli od 50 do 70 tysięcy lat temu. Brytyjscy kolonizatorzy, którzy zajęli australijskie ziemie pod koniec XVIII wieku, uznali je jednak za niezamieszkane, a autochtonów nie traktowali z szacunkiem. Aborygeni Australijscy uzyskali pełne prawa obywatelskie dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwsze przeprosiny ze strony rządu federalnego przyszły jeszcze później, bo 2008 roku. Wtedy, ówczesny premier Australii, Kevin Rudd, przeprosił Aborygenów za zbrodnie skradzionych pokoleń. Skradzione pokolenia to dzieci z mieszanych rodzin, które odbierano rodzicom i oddawano pod opiekę białym rodzinom, uzasadniając działania większymi szansami na lepszą przyszłość. Dziś Australia prowadzi wiele programów mających na celu wyrównanie szans i warunków życia.
6. Australia jako jeden z pierwszych krajów na świecie dała kobietom prawo głosu, ale z płatnego urlopu macierzyńskiego mogą one korzystać dopiero od 2012 roku
Australia, jako drugi po Nowej Zelandii kraj na świecie dał kobietom prawa wyborcze — teoretycznie od 1894 roku Australijki mają głos w najważniejszych dla państwa sprawach. Praktycznie do 1908 roku różniło się to między stanami. Najpóźniej prawa wyborcze kobietom przyznała stan Wiktoria, czyli miasto Melbourne. Najwcześniej — Australia Południowa i Adelajda. Dla równowagi płatny urlop macierzyński to w Australii nowość. Wprowadzono go 1 stycznia 2011 roku, po długich i gorących debatach. Trwa 18 tygodni i bez względu na zarobki otrzymuje się minimalną pensję krajową (chyba że pracodawca weźmie koszty urlopu na siebie). W Australii nie ma też bezpłatnych w pełnym wymiarze żłobków czy przedszkoli. Za to zawód pielęgniarki jest jednym z najbardziej dochodowym i wiele osób się przebranżawia.
7. W Australii jest więcej kangurów niż ludzi, wombaty robią kwadratowe kupy, koale śpią do 19 godzin dziennie, a dziobaki mogą zabić małego psa
Fauna Australii jest unikalna. Dzięki izolacji od reszty świata rozwinęły się tu nieznane nigdzie indziej formy życia. Cztery na pięć australijskich zwierząt występuje tylko w tej części świata. Te najbardziej znane to torbacze: kangurowate, których w Australii jest więcej niż ludzi, a przez wielu uznawane są za szkodniki, koale, błędnie zwane misiami, które śpią przez większą część dnia, trawiąc niskoenergetyczne liście eukaliptusów czy żyjące w norach wombaty, których bobki mają kształt sześcianów, a zwierzęta te oznaczają nimi swoje terytorium. W Australii występują też jedyni (dziobaki oraz kolczatki) przedstawiciele rodziny stekowców. Dziobaki przypominają połączenie bobra z kaczką, żyją częściowo pod wodą, częściowo na lądzie, a samce w ostrodze mają jad, którym mogą zabić małego czworonoga. Kolczatki przypominają jeże, ale nie mają z nim nic wspólnego — składają jajka, mają torbę jak kangury, a młode karmią mlekiem, które te muszą zlizywać z matczynego brzucha. Australijski atlas zwierząt jest bardzo ciekawy.
8. Australia jest dowodem na to, że życie na ziemi istniało ponad 3,5 miliarda lat temu
Naukowcy wciąż prześcigają się w swoich znaleziskach, ale na dziś dzień najstarsza skamieniałość świata pochodzi z Australii. Skamieniałość w regionie Pilbara, w Parku Narodowym Karijini w Australii Zachodniej, znaleziono już kilkadziesiąt lat temu, ale stosunkowo niedawno udało się potwierdzić organiczny charakter znaleziska. Pozostawione na antycznym piaskowcu szczątki są pozostałościami po bakteriach. W Australii jest wiele miejsc, gdzie można szukać i oglądać skamieniałości, najbardziej znane to m.in. Lighting Ridge, Inverloch, Riversleigh czy Naracoorte.
9. W Australii żyje więcej wielbłądów niż na Saharze, jest plaga ropuch i królików, a zdziczały kot domowy jest groźny. To „zasługa” Europejczyków
Odkąd australijski ląd przejęli europejczycy, trafiły tu również nieprzynależące zwierzęta. W Australii żyje ponad milion dzikich wielbłądów, czyli więcej niż na Saharze. Przywieziono je podczas budowy kolei i sieci telegraficznej, potem wypuszczono na wolność, nie przewidując, jak bardzo się zadomowią. Wielbłądy eksportuje się m.in. do Arabii Saudyjskiej. Rząd prowadzi regularny odstrzał wielbłądów, ponieważ w Australii nie występuje drapieżnik, który mógłby kontrolować ich populację w naturalny sposób. Kraj ma również problem z królikami. Za przywiezienie królika do stanu Queensland można dostać mandat w wysokości $2200 AUD. O wyłapywanie ropuch prosi się turystów — na niektórych kempingach znajdują się skrzynki i kartka z prośbą „Jak znajdziesz ropuchę, złap ją i wrzuć do skrzynki. Pomóż naturze”. Dachowce, które uciekły z domu, często świetnie odnalazły się na wolności i zdziczały. Rosną wielkie i atakują np. tak bardzo kochane przez nas koale. Australia, nauczona na błędach historii, ma dziś dość restrykcyjne prawo dotyczące tego, co do kraju można przewozić, a czego zdecydowanie nie.
10. Australijczycy produkują świetne wino, a regionów winiarskich jest tu ponad 60. Tzw. „goon” to australijski wynalazek
W Polsce dostępność australijskich win jest niestety ograniczona, chociaż powoli się to zmienia, bo Australia jest dzisiaj jednym z największych eksporterów wina na świecie. Okazuje się, że regionów winiarskich w Australii jest ponad 60! Te najbardziej znane to: Hunter Valley przy Sydney, Yarra Valley przy Melbourne, Barossa Valley i McLaren Vale przy Adelajdzie, Margaret River przy Perth. W 2018 roku Australia wyprodukowała 1,29 miliardów litrów wina, czyli 143 miliony 9-litrowych skrzyń, w tym 74 miliony skrzyń czerwonego wina oraz 69 milionów białego wina. Shiraz i Cabernet Sauvignon to te najbardziej popularne. To Australijczycy wpadli też na sprzedawanie wina w pudełkach. W 1965 roku Thomas Angove z Australii Południowej jako pierwszy wlał wino do pudełek, a nie butelek i tak sprzedał. W ten sposób narodził się „goon” (wino w pudełku), które cieszy się obecnie wielką popularnością wśród backpackersów, ponieważ jest znaczenie tańsze.
11. Australijczycy są pomysłowi. Wynaleźli czarną skrzynkę, Mapy Google oraz rozrusznik serca
Okazuje się, że Australijczycy to bardzo pomysłowy naród, a australijskie wynalazki zmieniły świat. W 1950 roku naukowiec Dr David Warren, który stracił ojca w katastrofie lotniczej, wynalazł czarną skrzynkę. Można powiedzieć, że dzięki niemu komercyjne latanie jest dzisiaj bezpieczne — uczymy się na bieżąco, gdzie popełnione były błędy. W latach dwudziestych ubiegłego wieku australijski lekarz Mark Lidwill i fizyk Edgar Booth opracowali pierwszy sztuczny rozrusznik serca. Mapy Google nie kojarzą się z Australią, a jednak. Google Maps zawdzięczamy dwóm Duńczykom mieszkającym w Sydney oraz dwóm Australijczykom, którzy w 2003 roku założyli startup Where 2 Technologies. Rok później technologia została wykupiona przez firmę Google. Penicylina to także wynalazek australijskiego naukowca, Howarda Florey’a. Podobnie jak wiertarka elektryczna, którą w 1889 roku wymyślił Arthur James Arnot. Australijczykom zawdzięczamy również: USG, czyli prześwietlenie ultrasonograficzne, plastikowe banknoty, plastikową, odporną na zarysowania soczewkę do okularów, pierwszą na świecie szczepionkę na raka, która chroni przed wirusem HPV, dmuchaną zjeżdżalnię do ewakuacji samolotu, która jest jednocześnie tratwą ratunkową oraz, uwaga, technologię Wi-fi.
12. Australia to jedyny kontynent bez aktywnego wulkanu. Ale kiedyś wulkany były tu (oczywiście) największe
Australia to obecnie jedyny kontynent bez aktywności wulkanicznej, ale nie zawsze tak było. Na jej terenie znajduje się jeden z największych wygasłych wulkanów na świecie, wulkan Tweed. Góra Mount Warning położona niedaleko Brisbane, skąd rozpościerają się piękne wschody słońca to pozostałość po mega wulkanie i jednocześnie jego centralne wzniesienie. Ostatnia zanotowana na australijskim lądzie erupcja wulkaniczna miała miejsce w Mt. Gambier, na pograniczu stanu Wiktoria i Australia Południowa.
13. W Australii nie wszystko będzie chciało cię zabić, ale dużo może. Do najgroźniejszych zwierząt należą meduzy, pająki, krokodyle i pszczoły
Wielu boi się Australii, bo przecież występują tu groźne węże i pająki, krokodyle i rekiny. Tak, w Australii żyją groźne zwierzęta, między innymi: najbardziej jadowity wąż na świecie, tajpan, pająk redback, czyli kuzyn czarnej wdowy oraz równie nieprzyjemny ptasznik australijski, groźny wąż brązowy, i wąż tygrysi, krokodyle różańcowe. Jednak zwierzętami uznawanymi w Australii za najgroźniejsze są meduzy box jellyfish, czyli osy morskie — kostkomeduzy śmiercionośne. W czołówce znajdują się także rekin tępogłowy oraz… pszczoła miodna. Według danych Australijskiego Biura Statystycznego zwierzętami, które powodują w Australii najwięcej śmierci, są krowy i konie.
14. Mentalista, czyli Simon Baker, księżna duńska Maria Elżbieta, piosenkarka Natalie Imbruglia — oni wszyscy pochodzą z Australii
O tym, że Nicole Kidman czy Russel Crowe pochodzą z Australii wiedzą już chyba wszyscy (Russel Crowe jest Nowozelandczykiem, ale Australia lubi sobie zawłaszczać wszystko co Nowozelandzkie, włącznie z Pavlovą i Crowem). Ale Australia dała światu dużo więcej zdolnych aktorów, piosenkarzy czy autorów. Przystojny Chris Hemsworth, najbardziej znany z roli Thora, urodził się w Melbourne (oczywiście jego brat też). Margot Robbie, dwukrotnie nominowana do Oscara — w miasteczku Dalby, w Queensland. Aktorka komediowa Rebel Wilson pochodzi z Sydney, podobnie jak Rose Byrne. Guy Pearce, Toni Collette, Miranda Kerr, Olivia Newton-John — oni wszyscy są Australijczykami. Liane Moriarty, autorka książki Wielka Kłamstewka również. I Gabriella Cilmi, znana z przeboju Sweet About Me, Iggy Azalea, Vance Joy, Sia też. Zespoły muzyczne z Australii to m.in. Savage Garden oraz ACDC.
15. Australia jest czołówce krajów z największą liczbą obiektów dziedzictwa naturalnego UNESCO
Natura w Australii zachwyca i jest wyjątkowa. Potwierdza to wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO aż 12 obiektów naturalnych. Należą do nich m.in. Wielka Rafa Koralowa, Wielka Wyspa Piaszczysta (Fraser Island), grupa Wysp Lord Howe Island, Park Narodowy Gór Błękitnych czy Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta. Więcej obiektów dziedzictwa naturalnego mają tylko Chiny, tyle samo USA.
16. Stolicą Australii jest Canberra, która została zbudowana po to, aby być stolicą. Inne miasta też mają ciekawą historię i swoje tajemnice
Sydney to największe z australijskich miast, miejsce pierwszej europejskiej kolonii założonej w 1788 roku, gdzie z Wielkiej Brytanii przywożono więźniów. Błękitne wody otulające miasto są najgłębszym naturalnym portem na świecie. W Sydney jest ponad 100 plaż. Melbourne to drugie co do wielkości miasto w Australii, które początkowo miało nazywać się Batmania, od nazwiska założyciela. Kilkukrotnie wygrywało w światowych rankingach na najlepsze miasto do życia. Pomiędzy 1901 a 1927 rokiem Melbourne było stolicą Australii, ale powodowało to napięcie na linii Sydney — Melbourne. Postanowiono więc zbudować nową stolicę i tak powstała Canberra — zaplanowana jako najważniejsze miasto w Australii. Innym dobrze zaplanowanym miastem w Australii, którego nie założono jako więzienia, jest idealnie zaplanowana Adelajda. Nie sposób się tu zgubić. Perth, stolica Australii Zachodniej, to jedno z najbardziej odizolowanych miast świata. Bliżej stamtąd do Singapuru niż do Sydney. W 1933 Perth i Australia Zachodnia chciały zostać oddzielnym krajem. Położone na tropikalnej północy Darwin to tzw. brama do Azji-Południowo wschodniej; znajduje się tu odgrywający ważną rolę port. 19 lutego 1942 Darwin zostało dwukrotnie zbombardowane przez tę samą flotę, która zbombardowała Pearl Harbour. W ciągu kolejnego roku Darwin zostało ostrzelane z powietrza 64 razy. W Historii zapisało się także miasto Brisbane, stolica stanu Queensland — w 1928 roku mieszkaniec Brisbane, Sir Charles Kingsford Smith, odbył pierwszy lot przez Pacyfik. Wyruszył z Kalifornii, przez Hawaje i Fidżi, a po 83 godzinach i 38 minutach wylądował w domu, w Brisbane. Brisbane to dziś trzecie co do wielkości miasto w Australii i jedno z najprzyjemniejszych do życia.
17. Budowa Opery w Sydney miała kosztować 7 milionów dolarów, a kosztowała 102 miliony. Architekt, Pan Utzon, za projekt otrzymał nagrodę 5 tysięcy funtów
Opera House w Sydney to dzisiaj jeden z najbardziej rozpoznawalnych i ciekawych budynków na świecie. Białe żagle rozciągają się przy błękitnej zatoce, stanowiąc symbol Australii. W miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się Opera, kiedyś była zajezdnia tramwajowa, a na jej projekt w 1956 roku został ogłoszony międzynarodowy konkurs. Wygrał go Duńczyk Jørn Utzon. W nagrodę otrzymał 5 tysięcy funtów! Budowa opery miała kosztować 7 milionów dolarów, kosztowała 102 miliony i zajęła 14 lat (w założeniu miała zająć 4). Do konstrukcji dachów użyte były specjalnie stworzone na tę potrzebę we Francji dźwigi, a dach pokrywa milion kafelków, które były zrobione na zamówienie w szwedzkiej firmie Höganas. W budynku każdego roku wymienia się 15,500 żarówek. Rok rocznie Operę w Sydney odwiedza niemal 11 milionów osób.
18. W Australii znajduje się największy (oczywiście) monolit na świecie — Uluru. A właściwie to dwa największe monolity
Uluru, święta skała Aborygenów, to największy monolit skalny na świecie zbudowany z jednego rodzaju skały. Uluru jest ogromne — ma obwód ok. 9,4 kilometra i wysokość 348 metrów nad poziomem morza. To, co widzimy to zaledwie część, bo pod ziemią ukryte jest kolejne 2,5 km kamienia. Jednak w Australii znajduje się jeszcze jeden 2 razy większy monolit — Mount Augustus (Burringurrah) — góra położona w Australii Zachodniej. To największy monolit na świecie zbudowany z różnego rodzaju skał. Ma wysokość 1105 metrów nad poziomem morza i zajmuje powierzchnię 4795 hektarów.
19. Australia to nie tylko potężny ląd. To także ponad 8 tysięcy wysp i terytoria zewnętrzne
Do Australii przynależą 8222 wyspy! Największa z nich to: Tasmania, będąca równocześnie stanem, wyspa Melville na Terytorium Północnym i Kangaroo Island w Australii Południowej. W Australii znajduje się też największa wyspa piaszczysta świata, Fraser Island. Jednym z najbardziej znanych archipelagów w Australii jest archipelag Wysp Whitsundays, uwielbiany przez amatorów żeglarstwa. Niemal 600 wysp wchodzi w skład Wielkiej Rafy Koralowej, a jedne z piękniejszych to Heron Island, Lady Elliot Island i Lizard Island. W centrum Sydney, na zatoce, też jest wyspa, Cockatoo Island. Do Australii przynależą również wyspy położone daleko na Oceanie Spokojnym, Oceanie Indyjskim oraz Oceanie Południowym — te wyspy są przybrzeżnymi terytoriami, gdzie prawo, ustrój i życie bywają nieco inne od tego na głównym lądzie. Należą do nich m.in. wyspy Cocos (Keeling), gdzie żyje mniejszość malajska, Wyspa Norfolk, która do niedawna była bardzo niezależna, Wyspa Bożego Narodzenia, gdzie znajduje się obóz przejściowy dla uchodźców, czy wyspy Heard and McDonald Island..
20. Dolar Australijski jest walutą Australii, Nauru, Tuvalu i Kiribati
Od 1966 roku walutą Australii jest dolar australijski. Wcześniej był nią funt australijski. Co ciekawe australijskie banknoty są polimerowe (plastikowe), a monety o mniejszym nominalne są wielkością większe od tych o wyższym nominalne. Dolarem australijskim posługują się wszystkie australijskie terytoria, ale nie tylko — dolar australijski jest walutą w Nauru, Tuvalu i Kiribati. Kiedyś używano go również na Wyspach Salomona. Na banknocie pięciodolarowym znajduje się portret Królowej Elżbiety II, która wciąż jest formalną głową państwa.
21. Australia jest jednym z 5 największych producentów najważniejszych surowców mineralnych na świecie
Dochód z przemysłu górniczego w Australii stanowi około 8% PKB. Australia jest jednym z 5 największych producentów najważniejszych surowców mineralnych na świecie. Produkuje m.in. najwięcej boksytu, tlenku glinu czy rutylu, jest drugim co do wielkości producentem uranu i ołowiu, trzecim największy producentem rudy żelaza i cynku, czwartym co do wielkości producentem węgla kamiennego, złota, manganu i niklu oraz piątym co do wielkości producentem aluminium, węgla brunatnego, diamentów, srebra i miedzi. Ponadto Australia jest największym na świecie eksporterem węgla kamiennego, rudy żelaza, tlenku glinu, ołowiu i cynku oraz drugim co do wielkości eksporterem uranu na świecie.
22. Jedne z najstarszych lini lotniczych na świecie to australijskie linie lotnicze QANTAS
Najstarsze linie, KLM, zostały założone 1919 roku, w międzyczasie powstały Colombian Avianca, rok później, w 1920 roku w Australii założono linie lotnicze QANTAS, czyli Queensland and Northern Territory Aerial Services, zwane potocznie Latającym Kangurem (Flying Kangaroo), bo logiem linii jest kangur. Linie powstały w stanie Queensland, gdzie do dziś, w miasteczku Longreach na Outbacku, znajduje się muzeum ich założycieli. W marcu 2018 roku Qantas rozpoczął pierwsze bezpośrednie loty między Australią a Europą. Lot z Perth do Londynu trwa ponad 17 godzin. Qantas ma też swoje budżetowe linie — Jetstar Airways.
Źródło: https://whereisjuli.com/ciekawostki-o-australii/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz