Kanada. Co warto wiedzieć o tym kraju?
- Granica amerykańsko-kanadyjska to najdłuższa międzypaństwowa granica na świecie - ma aż 8893 km.
- Kanada jest drugim co do wielkości państwem świata (po Rosji).
- Stolicą Kanady jest Ottawa - czwarte pod względem wielkości kanadyjskie miasto (po Toronto, Montrealu i Calgary).
- W Kanadzie aż dwa języki uznawane są za urzędowe - francuski oraz angielski.
- Kanada uniezależniła się od wpływów Wielkiej Brytanii w 1982 roku.
- W Kanadzie ze względu na rozciągłość geograficzną obowiązuje aż sześć stref czasowych!
Kanada - ciekawostki
Najbardziej znanym symbolem Kanady jest liść klonu - znajduje się on na kanadyjskiej fladze, w godle i na monetach. Zwierzęce symbole kraju to z kolei bóbr kanadyjski i koń kanadyjski. Co więcej, warto dodać, że narodową słodkością numer jeden jest syrop klonowy!
Urodzony w Toronto Joe Shuster jest współtwórcą (wraz z Amerykaninem Jerrym Siegelem) fikcyjnego superbohatera - Supermana. Kanada to ojczyzna sławnego i bogatego nastolatka, Justina Biebera. Współcześnie znani Kanadyjczycy to między innymi James Cameron, Jim Carrey, Alanis Morissette, Celine Dion, Bryan Adams, Ryan Gosling czy Avril Lavigne.
Kolejna ciekawostka o Kanadzie związana jest z europejskim państwem. Pięknym gestem obdarzają Kanadyjczyków Holendrzy - od czasów II wojny światowej wysyłają do Kanady co roku tysiąc cebulek tulipanów, jako podziękowanie za schronienie udzielone holenderskiej księżniczce Julianie podczas wojny. Księżniczka urodziła tam córkę - rząd kanadyjski uznał obszar szpitala za eksterytorialny, aby zapewnić jej wyłączność obywatelstwa holenderskiego. Juliana podziękowała wówczas 20 tys. cebulek tulipanów i rodzina królewska, co roku powtarza gest tulipanowego podarunku. Pamiątką tego wydarzenia jest też odbywający się w Ottawie Festiwal Tulipanów.
Inna ciekawa informacja o Kanadzie to, że za narodowy alkohol uznaje się whisky z żyta i piwo.
W Kanadzie otrzymanie mandatu od policji może być powodem do radości - w Kanadzie funkcjonują bowiem tzw. mandaty pochwalne za dobrą jazdę. A na zbyt szybko jeżdżących kierowców Kanadyjczycy mają sprytny sposób - na drogi nakleja się nalepki wyglądające jak dziury. Ciekawostką dotyczącą przepisów drogowych jest fakt, iż w Kanadzie (wyłączając Montreal) można legalnie skręcić w prawo na czerwonym świetle - oczywiście z zachowaniem zasady ustąpienia pierwszeństwa przejazdu.
Kierowcy z Churchill mogą się za to poszczycić dbałością o bezpieczeństwo - zostawiają oni otwarte drzwi do aut, aby każdy mógł się w nich schronić w razie spotkania z niedźwiedziem polarnym. Ciekawostką jest, że niedźwiedzie w Churchill mogą trafić do więzienia, gdzie czeka je głodówka -ma to je zniechęcić do kolejnych kontaktów z ludźmi. Churchill bywa nazywane Światową Stolicą Niedźwiedzi Polarnych.
A teraz najważniejsza ciekawostka dla dzieci - listy do Świętego Mikołaja można wysyłać właśnie do Kanady na adres Santa Claus, North Pole, Canada, H0H 0H0. Co więcej - kanadyjski minister ds. imigracji i obywatelstwa ogłosił, że Święty Mikołaj jest Kanadyjczykiem! Na listy odpowiadają grzecznościowo pracownicy kanadyjskiej poczty.
Z ciekawostek typowo internetowych - w Kanadzie surowo karane jest rozsyłanie spamu.
Kanada - ciekawe miejsca
Najsłynniejszą atrakcją turystyczną jest kanadyjsko-amerykański wodospad Niagara, przy czym jego widok jest dużo bardziej atrakcyjny ze strony kanadyjskiej.
Jedno z ciekawych miejsc w Kanadzie znajdziemy w prowincji Quebec. Właśnie tam położone jest niezwykłe jezioro - Manicouagan - o kształcie pierścienia, nazywane "okiem Quebecu".
Quebec może pochwalić się również nietypową atrakcją turystyczną, jaką jest budowany co roku lodowy hotel. Można tam podziwiać także drugi pod względem długości wspornikowy most na świecie (po Chinach). To most Św. Wawrzyńca liczący 549 metrów.
Ciekawostką jest także to, że w Kanadzie można też przespacerować się najdłuższą ulicą świata - 1896 kilometrów! Nazywa się Yonge Street i łączy jeziora Ontario i Simcoe.
Z kolei na kanadyjskiej wyspie Sark znajduje się najmniejsze więzienie świata - Sark Prison - mogące pomieścić jednocześnie dwóch więźniów! Wybudowano je w 1856 roku.
Co ciekawe, w różnych rankingach Kanadyjczycy uznawani są za jeden z najszczęśliwszych narodów świata! Osoby, które uzyskają kanadyjskie obywatelstwo, otrzymują od rządu roczny karnet wstępu do wielu miejsc, w których można poznać historię i kulturę tego kraju.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz