Aberdeen Harbour Board jest najstarszą zarejestrowaną działalnością gospodarczą w Wielkiej Brytanii, założoną w 1136 roku.
Skara Brae, położona na wyspie Orkady, jest najbardziej kompletną wsią neolitów w Europie. Jest to również najstarszy budynek w Wielkiej Brytanii, pochodzący z 3100 roku p. n. e.
Andrewskiego, założony w 1413 roku, jest trzecim najstarszym uniwersytetem w Wielkiej Brytanii po Oxfordzie i Cambridge. W 1862 r. przyjęła pierwszą studentkę w Wielkiej Brytanii. To tutaj również w 1882 r. powstał pierwszy na świecie związek studencki, a najstarszy na świecie budynek związkowy studentów został zbudowany specjalnie w 1889 r. przez Teviot Row na Uniwersytecie w Edynburgu.
Szkocja była niepodległym krajem do 1603 roku. Wtedy królewiątko Szkocji stał się królem Anglii (nie odwrotnie), ale ten kraj połączył swoje rządy dopiero w 1707 roku, tworząc Królestwo Wielkiej Brytanii.
Założone w 1498 r. Stowarzyszenie Porterów Brzegów w Aberdeen jest najstarszym na świecie przedsiębiorstwem transportowym.
Poczta w Sanquharze, założona w 1712 roku, uważana jest za najstarszy urząd pracy na świecie.
Bank Szkocji, założony w 1695 r., jest najstarszym zachowanym bankiem w Zjednoczonym Królestwie. Był on również pierwszym bankiem w Europie, który wydrukował swoje własne banknoty, co jest funkcją, jaką pełni do dziś.
Założona w 1908 r., RAF Leuchars in Fife jest najstarszą nieprzerwanie działającą wojskową bazą lotniczą na świecie.
Szkot William Paterson (1658-1719) był inicjatorem i współzałożycielem Banku Anglii. Później próbował bezskutecznie stworzyć pierwszą kolonię Szkocji zwaną „Nową Kaledonią” na Istemusie Panamy, aby ułatwić wymianę handlową z Dalekim Wschodem.
W 1794 roku szkocki inżynier William Murdoch zbudował pierwszy w historii dom, który był oświetlony gazem.
Edynburg był pierwszym miastem na świecie z własną strażą pożarną w 1824 roku.
Encyklopedia Britannica, najstarsza zachowana na świecie encyklopedia i jedna z najbardziej naukowych encyklopedii, została wydana po raz pierwszy w latach 1768-1771 w Edynburgu. Pierwsze dziewięć pierwszych edycji powstały w Szkocji. Od 1901 r. redagowano ją w sposób spójny w Nowym Jorku i Londynie.
W 1810 roku Henry Duncan założył w Ruthwell koło Dumfries pierwszy na świecie komercyjny bank oszczędnościowy.
W 1816 roku w Nowym Lanarku otwarto pierwszą na świecie szkołę dla niemowląt, założoną przez filozofa i pedagoga Roberta Owena.
Magazyn Forbes został założony w 1917 roku w Nowym Jorku przez urodzonego w Szkocji dziennikarza Bertie Charlesa Forbesa.
Źródło: https://fajnepodroze.pl/szkocja-ciekawostki/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz